World Cup speed Changchun 2008-2009: 6-7 December 2008

Vollmar Lundgren December 25, 2015 Sport 31 0
FONT SIZE:
fontsize_dec
fontsize_inc
Den 6 och December 7, 2008 var den fjärde världscuptävling för säsongen i Chan Chun istället. Vinnarna av män är: Feng Yu Tong, Dmitry Lobkov, Kyou-Hyuk Lee, Simon Kuipers, Yuya Oikawa. Vinnarna på kvinnorna: Jenny Wolf, Kristina Groves, Laurien van Riessen.

Artikel layout - interna länkar

  • World Cup Changchun
  • Stå innan världscuptävlingarna i Changchun
  • Holländska deltagande
  • Rita för första dagen: 500 meter och 1000 meter män; 500 meter och 1000 meter kvinnor
  • Rita för andra dagen: 500 meter och 1000 meter män; 500 meter och 1000 meter kvinnor
  • Resultat VM Changchun

World Cup Changchun

Skaters efter Europa kommer nu i Asien. Det handlar främst sprinters. De är i Berlin och Heerenveen redan passerat 500 och 1000 meter, men nu även 100 meter med den.

Stå innan världscuptävlingarna i Changchun

Ledare i rankingen är:
  • 500 meter män: Pekka Koskela 295 poäng
  • 1000 m Män: Shani Davis 180 poäng
  • 500 meter kvinnor: Jenny Wolf 380 poäng
  • 1000m kvinnor: Christine Nesbitt 200 poäng

Holländska deltagande

kvinnor
män

Rita för första dagen: 500 meter och 1000 meter män; 500 meter och 1000 meter kvinnor

mäns 500 meter
  • Muncef ouardi CAN - Joon MUN KOR
  • Pasi Koskela FIN - Hiroyasu Shimizu JPN
  • Mark Tuitert NED - Shani Davis USA
  • Stefan Groothuis NED - Ki-Ho LEE KOR
  • Simon KUIPERS NED - Tae-Bum MO KOR
  • Jan Smeekens NED - Yuya Oikawa JPN
  • Kang-Seok LEE KOR - Zhongqi CHN Zhang
  • Joji Kato JPN - Kyou-Hyuk LEE KOR
  • Mika Poutala FIN - Dmitry Lobkov RUS
  • Feng Tong YU CHN - Keiichiro Nagashima JPN

  • för män 1000 meter
  • Frank STEINER GER - Joon MUN KOR
  • Ki-Ho LEE KOR - Aleksandr Lebedev RUS
  • Philippe Riopel CAN - CAN muncef ouardi
  • Francois Olivier Roberge CAN - Feng Tong YU CHN
  • Kyou-Hyuk LEE KOR - Samuel SCHWARZ GER
  • Jong-Woo LEE KOR - Dmitry Lobkov RUS
  • Mark Tuitert NED - Mika Poutala FIN
  • Denny MORRISON CAN - Tae-Bum MO KOR
  • Simon KUIPERS NED - Keiichiro Nagashima JPN
  • Shani Davis USA - Stefan Groothuis NED

  • kvinnornas 500 meter
  • Yekaterina LOBYSHEVA RUS - Heike HART GER
  • Monique Angermüller GER - Shuang Zhang CHN
  • Thijsje Oenema NED - Yukari WATANABE JPN
  • Aihua XING CHN - REN Hui CHN
  • Yuliya NEMAYA RUS - Shannon Rempel CAN
  • Marianne Timmer NED - Yekaterina Malysheva RUS
  • Tomomi Okazaki JPN - Bo-Ra LEE KOR
  • Sayuri Yoshii JPN - Sayuri Osuga JPN
  • Annette Gerritsen NED - Margot Boer NED
  • Jenny Wolf GER - Sang-Hwa LEE KOR

  • kvinnor 1000 meter
  • Tamara Oudenaarden CAN - Marianne Timmer NED
  • Gabriele Hirschbichler GER - Bo-Ra LEE KOR
  • Aihua XING CHN - Shihomi Shinya JPN
  • Yuliya NEMAYA RUS - Heike HART GER
  • Brittany Schussler CAN - Tomomi Okazaki JPN
  • Hui REN CHN - Yekaterina Malysheva RUS
  • Sayuri Yoshii JPN - Sang-Hwa LEE KOR
  • Monique Angermüller GER - Yekaterina LOBYSHEVA RUS
  • Shannon Rempel CAN - Annette GERRITSEN NED
  • Kristina GROVES CAN - Laurine van Riessen NED

  • Rita för andra dagen: 500 meter och 1000 meter män; 500 meter och 1000 meter kvinnor

    mäns 500 meter
  • Pasi Koskela FIN
  • Dmitry Lobkov RUS - muncef ouardi CAN
  • Joon MUN KOR - Stefan Groothuis NED
  • Shani Davis USA - Jan Smeekens NED
  • Ki-Ho LEE KOR - Kang-Seok LEE KOR
  • Tae-Bum MO KOR - Mark Tuitert NED
  • Zhongqi Zhang CHN - Joji Kato JPN
  • Yuya Oikawa JPN - Mika Poutala FIN
  • Kyou-Hyuk LEE KOR - Simon KUIPERS NED
  • Keiichiro Nagashima JPN - Feng Tong YU CHN

  • för män 1000 meter
  • Philippe Riopel CAN
  • Feng Tong YU CHN - Frank STEINER GER
  • Joon MUN KOR - Ki-Ho LEE KOR
  • Mika Poutala FIN - Francois Olivier Roberge CAN
  • Muncef ouardi CAN - Simon KUIPERS NED
  • Samuel SCHWARZ GER - Denny MORRISON CAN
  • Aleksandr Lebedev RUS - Young-Woo LEE KOR
  • Dmitry Lobkov RUS - Mark Tuitert NED
  • Tae-Bum MO KOR - Shani Davis USA
  • Stefan Groothuis NED - Kyou-Hyuk LEE KOR

  • kvinnornas 500 meter
  • Heike HART GER - Yekaterina LOBYSHEVA RUS
  • Zhang Shuang CHN - Thijsje Oenema NED
  • Yekaterina Malysheva RUS - RUS Yuliya NEMAYA
  • Yukari WATANABE JPN - Marianne Timmer NED
  • Sayuri Osuga JPN - Monique Angermüller GER
  • Bo-Ra LEE KOR - Sayuri Yoshii JPN
  • Shannon Rempel CAN - Aihua XING CHN
  • Hui REN CHN - Tomomi Okazaki JPN
  • Margot Boer NED - Annette GERRITSEN NED
  • Sang-Hwa LEE KOR - Jenny Wolf GER

  • kvinnor 1000 meter
  • Marianne Timmer NED
  • Bo-Ra LEE KOR - Tamara Oudenaarden CAN
  • Sang-Hwa LEE KOR - Yuliya NEMAYA RUS
  • Heike HART GER - Gabriele Hirschbichler GER
  • Tomomi Okazaki JPN - Sayuri Yoshii JPN
  • Yekaterina Malysheva RUS - CHN REN Hui
  • Shihomi Shinya JPN - Monique Angermüller GER
  • Annette Gerritsen NED - Brittany Schüßler CAN
  • Jekaterina LOBYSHEVA RUS - Shannon Rempel CAN
  • Laurine Van Riessen NED - Kristina GROVES CAN

  • Resultat VM Changchun

    män
    kvinnor
      Like 0   Dislike 0
    Kommentarer (0)
    Inga kommentarer

    Lägg till en kommentar

    smile smile smile smile smile smile smile smile
    smile smile smile smile smile smile smile smile
    smile smile smile smile smile smile smile smile
    smile smile smile smile
    Tecken kvar: 3000
    captcha